U sklopu 22. izdanja Zagreb Film Festivala DKE – Ured MEDIA Hrvatske organizirao je događanje 'Kreativna Europa MEDIA – kako se prijaviti na pozive za sadržaj?', u suradnji s Odjelom za komunikacije pri Institutu za razvoj i međunarodne odnose moderirao panel 'Izazovi s kojima se susreću nezavisni kinoprikazivači' te u suradnji s Mrežom festivala Jadranske regije organizirao radionicu održivosti filmskih festivala.
'MEDIA Info dan – kako se prijaviti na pozive za sadržaj?' događanje je održano 5. studenoga o.g. u prostorijama Scenoteke te u sklopu programa Industrija Zagreb Film Festivala. Događanje je registriranim sudionicima pružilo sveobuhvatne informacije i smjernice o mogućnostima financiranja poziva za sadržaj (korazvoj, mini-slate/slate, TV & online) Potprograma MEDIA. Fokus je u drugom dijelu događanja bio na procesu podnošenja prijavnica, detaljima smjernica i uobičajenim zamkama za prijavitelje iz zemalja niskog AV kapaciteta.
Cilj izlaganja bio je i upoznati prisutne s internetskim portalom za pozive, olakšati praktično razumijevanje procesa prijave te omogućiti sudionicima navigaciju kroz funkcionalnosti online portala za prijave projekata, razmjenu uvida i rješavanje uobičajenih problema tijekom procesa prijava.
Više informacija ovdje:
Kreativna Europa MEDIA - kako se prijaviti na pozive za sadržaj?
U partnerstvu sa ZFF-om i Akademijom dramske umjetnosti Odjel za kulturu i komunikacije Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO) organizira 15. izdanje Međunarodne konferencije Small Cinemas. Konferencija se održava u sklopu europskog projekta ‘Povećanje međunarodne konkurentnosti filmske industrije na malim europskim tržištima’ (CresCine).
Cilj je konferencije bio istražiti aktualne promjene u globalnoj filmskoj industriji, s posebnim naglaskom na filmsku industriju u malim zemljama. U izlaganjima u sklopu konferencije govornici su se bavili učincima streaming servisa na proizvodnju, distribuciju i potrošnju, promjenama navika publike te na koji se način javne politike nose s izazovima s kojima se suočavaju mala filmska tržišta. Ključne teme uključivale su pitanja kulturne raznolikosti, razvoja publike, održivosti poslovnih modela te utjecaja globalnih streaming servisa na lokalne industrije. Rasprave su obuhvatile i utjecaj tehnoloških inovacija na filmsku proizvodnju, djelovanje stranih filmskih produkcija, internacionalizaciju filmova iz manjih zemalja, radne uvjete na manjim tržištima, probleme u prikazivalaštvu i distribuciji, pitanja recepcije itd.
Panel 'Izazovi s kojima se susreću nezavisni kinoprikazivači' održan je 6. studenoga o.g. u prostorijama F22 pri Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu.
Ponukani projektom digitalizacije neovisnih kina te potrebom i željom za umrežavanjem i suradnjom u programskom osposobljavanju i promidžbi, 2014. godine osnovana je Hrvatska mreža nezavisnih kinoprikazivača (Kino mreža) koju čini 27 kinoprikazivača iz 24 grada i mjesta, uključujući i otoke. Glavni cilj bio je ojačati poziciju nezavisnih kinoprikazivača unutar filmske industrije te pokrenuti i razviti filmsku kulturu u svim njezinim oblicima diljem Hrvatske. Deset godina od osnivanja, što se može istaknuti kao glavni uspjeh Kino mreže? Nadalje, propitivali su se glavni izazovi za njezine članice u razvoju kinematografske infrastrukture, programiranja, filmske pismenosti i razvoja publike? Koje su dobre prakse koje su uspostavljene i koje su naučene lekcije koje se mogu koristiti za druga mala europska kina? Putem panel-diskusije pokušali su se naći odgovori na sva ta pitanja te pokrenuti rasprava o ključnoj ulozi nezavisnih kina u kulturnom životu gradova.
U sklopu panel-diskusije sudjelovali su predstavnici i predstavnice Kino mreže: Maja Holek (POU Koprivnica/Kino Velebit), Renata Kiršić Veselica (POU Labin/Kino Labin), Goran Plantak (POU Varaždin/Kino Gaj) te Alen Munitić (FMFS, Kino Mediteran). Panel je moderirala Martina Petrović, voditeljica DKE – Ureda MEDIA Hrvatske.
Više informacija ovdje:
Panel 'Izazovi s kojima se susreću nezavisni kinoprikazivači'
Zelene prakse: Radionica održivosti filmskih festivala održana je 7. studenoga o.g. u prostorijama Dokukinu KIC u Zagrebu.
Mreža festivala Jadranske regije organizirala je radionicu održivog poslovanja filmskih festivala u suradnji sa ZFF-om, agencijom Eventful i DKE – Uredom MEDIA Hrvatske.
Radionica je bila namijenjena predstavnicima filmskih festivala iz Hrvatske i regije kako bi se proširile i unaprijedile uspješne održive prakse s ciljem smanjenja negativnog utjecaja na okoliš. Tijekom dvodnevnog programa polaznici su usvojili kako se ekološke, društvene i ekonomske komponente mogu integrirati u različite aspekte organizacije festivala, uključujući odabir lokacija, smanjenje otpada te poticanje svijesti o održivosti među sudionicima i gostima.
Voditeljica DKE – Ureda MEDIA Hrvatske Martina Petrović sudionicima je predstavila kriterije i preporuke Kreativne Europe MEDIA vezane uz održive prakse u kontekstu potpora filmskim festivalima, producentica Morana Ikić Komljenović upoznala je polaznike s postojećim smjernicama za održivost i sustavima implementacije održivih praksi u audiovizualnoj proizvodnji, a savjete i praktična iskustva u organizaciji održivih događanja prezentirala je Maja Domijan iz agencije Eventful. Predstavnici festivala također su podijelili svoje izazove s kojima se susreću prilikom implementiranja održivih praksi u organizaciji festivala.
Više informacija ovdje: